Skip to content

105 Beverly Blvd.Brick, NJ 08724

Built 2013

Last Sale Price
$359,999
Last Sale Date
Nov 13, 2013

Property Information

Block1379
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page67.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,398
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,500
39%
Improvement Value:$219,700
61%
Total Assessment$360,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,419+5.2%
2024$8,955+3.5%
2023$8,656+1.4%
2022$8,537+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$359,999

From:

To:

Sq Ft2,398DeedBook 15704, Page 1091Recorded12/10/2013

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

SaleMulti
$133,000
DeedBook 14447, Page 372