Skip to content

150 S. Beverly Dr.Brick, NJ 08724

Built 1930

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 3, 2025

Property Information

Block1381
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page67.1

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,062
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$344,900
90%
Improvement Value:$40,100
10%
Total Assessment$385,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,818+5.3%
2024$9,321+3.5%
2023$9,002+1.4%
2022$8,875+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930