Skip to content

142 S. Beverly Dr.Brick, NJ 08724

Built 1910

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Aug 21, 2018

Property Information

Block1381
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page67.1

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,547
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$303,000
71%
Improvement Value:$121,400
29%
Total Assessment$424,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,098+5.2%
2024$10,551+3.5%
2023$10,198+1.4%
2022$10,058+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000

From:

To:

Sq Ft1,547DeedBook 17219, Page 1933Recorded8/24/2018

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5098, Page 748

Property Built

Built

Year Built: 1910