Skip to content

295 Sawmill RoadBrick, NJ 08724

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 25, 2008

Property Information

Block1386
Lot10
QualifierC082
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page68.4

Building Details

Building Class35
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,280
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
52%
Improvement Value:$64,600
48%
Total Assessment$134,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,520+5.2%
2024$3,346+3.5%
2023$3,234+1.4%
2022$3,190+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 11451, Page 652

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5586, Page 888

Property Sale

Sale
$61,000
DeedBook 4961, Page 883

Property Built

Built

Year Built: 1974