Skip to content

312 Sawmill RoadBrick, NJ 08724

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 15, 2024

Property Information

Block1386
Lot10
QualifierC179
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page68.4

Building Details

Building Class35
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,280
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
45%
Improvement Value:$85,600
55%
Total Assessment$155,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,069+5.2%
2024$3,868+3.5%
2023$3,739+1.4%
2022$3,688+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 12879, Page 1475

Property Sale

Sale
$79,900
DeedBook 5606, Page 106

Property Built

Built

Year Built: 1974