Skip to content

61 Creek RoadBrick, NJ 08724

Built 1988

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jan 9, 2024

Property Information

Block1386
Lot10
QualifierC417
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page68.5

Building Details

Building Class35
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,224
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
47%
Improvement Value:$79,300
53%
Total Assessment$149,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,904+5.2%
2024$3,712+3.5%
2023$3,588+1.4%
2022$3,538+1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,224DeedBook 19587, Page 381Recorded1/19/2024

Property Sale

Sale
$104,000
Sq Ft1,224DeedBook 17790, Page 1337Recorded2/18/2020

Property Sale

Sale
$187,500
DeedBook 13349, Page 93

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4987, Page 680

Property Built

Built

Year Built: 1988