Skip to content

85 Creek RoadBrick, NJ 08724

Built 1988

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jul 10, 2024

Property Information

Block1386
Lot10
QualifierC445
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page68.5

Building Details

Building Class35
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,088
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
49%
Improvement Value:$71,800
51%
Total Assessment$141,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,708+5.2%
2024$3,525+3.5%
2023$3,407+1.4%
2022$3,361+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft1,088DeedBook 19748, Page 457Recorded7/29/2024

Property Sale

Sale
$155,000
Sq Ft1,088DeedBook 19281, Page 1557Recorded1/23/2023

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 14455, Page 211

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 12236, Page 1637

Property Sale

Sale
$124,900
DeedBook 11422, Page 1335

Property Sale

Sale
$66,500
DeedBook 4928, Page 842

Property Built

Built

Year Built: 1988