Skip to content

38 Circle Ct.Brick, NJ 08723

Built 2019

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
May 18, 2017

Property Information

Block141
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page16.1

Building Details

Building Class18
DescriptionA-3SF2G 2032
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,032
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$204,100
40%
Improvement Value:$307,300
60%
Total Assessment$511,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,209+5.2%
2024$12,555+3.5%
2023$12,130+3.4%
2022$11,726+2.1%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

DeedBook 16772, Page 355Recorded6/16/2017