Skip to content

30 E. Riverside Dr.Brick, NJ 08723

Built 1935

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 14, 1996

Property Information

Block141
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page16.1

Building Details

Building Class16
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,362
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$439,600
72%
Improvement Value:$172,400
28%
Total Assessment$612,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,558+5.3%
2024$14,775+3.6%
2023$14,267+1.3%
2022$14,083+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1935