Skip to content

1031 Sally Ike RdBrick, NJ 08724

Built 1971

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Mar 11, 2003

Property Information

Block1428
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningOP
Sq Footage2,158
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,700
45%
Improvement Value:$176,800
55%
Total Assessment$319,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,355+5.2%
2024$7,943+3.5%
2023$7,678+1.4%
2022$7,572+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 11291, Page 1919

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 4823, Page 570

Property Built

Built

Year Built: 1971