Skip to content

1045 Sally Ike Rd.Brick, NJ 08724

Built 1975
Commercial

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Jun 10, 2021

Property Information

Block1428
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class10
Description2SF
Dwellings1
ZoningOP
Sq Footage3,272
Acreage0.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,400
40%
Improvement Value:$271,600
60%
Total Assessment$454,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,872+5.2%
2024$11,286+3.5%
2023$10,910+1.4%
2022$10,760+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 18549, Page 505Recorded6/25/2021

Property Built

Built

Year Built: 1975