Skip to content

274 Tabetha CourtBrick, NJ 08724

Built 1974

Last Sale Price
$207,000
Last Sale Date
May 11, 2005

Property Information

Block1429.02
Lot2
QualifierC0274
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page74.2

Building Details

Building Class35
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,024
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
54%
Improvement Value:$77,300
46%
Total Assessment$167,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,375+5.2%
2024$4,159+3.5%
2023$4,020+1.4%
2022$3,965+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$207,000
DeedBook 12617, Page 1122

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 10642, Page 748

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 5648, Page 669

Property Built

Built

Year Built: 1974