Skip to content

654 Denise Ct.Brick, NJ 08724

Built 1979

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
May 7, 2021

Property Information

Block1429.02
Lot2
QualifierC0654
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page74.4

Building Details

Building Class35
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,024
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
55%
Improvement Value:$74,400
45%
Total Assessment$164,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,299+5.2%
2024$4,087+3.5%
2023$3,951+1.4%
2022$3,896+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,024DeedBook 18527, Page 1551Recorded6/11/2021

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 13769, Page 956

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 12979, Page 1673

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 12268, Page 1677

Property Sale

Sale
$77,600
DeedBook 4932, Page 823

Property Built

Built

Year Built: 1979