Skip to content

702 Christopher Ct.Brick, NJ 08724

Built 1979

Last Sale Price
$208,000
Last Sale Date
May 19, 2020

Property Information

Block1429.02
Lot2
QualifierC0702
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page74.4

Building Details

Building Class35
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,300
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
51%
Improvement Value:$87,300
49%
Total Assessment$177,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,636+5.2%
2024$4,408+3.5%
2023$4,261+1.4%
2022$4,202+1.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$208,000
Sq Ft1,300DeedBook 17909, Page 380Recorded6/2/2020

Property Sale

Sale
$135,000
Sq Ft1,300DeedBook 17827, Page 1924Recorded3/19/2020

Property Sale

Sale
$120,000
Sq Ft1,300DeedBook 17674, Page 3Recorded11/8/2019

Property Sale

Sale
$1,000
DeedBook 12362, Page 1504

Property Sale

Sale
$84,500
DeedBook 10028, Page 794

Property Built

Built

Year Built: 1979