Skip to content

1026 Tammy Ct.Brick, NJ 08724

Built 1987

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jul 12, 2006

Property Information

Block1429.02
Lot2
QualifierC1026
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page74.5

Building Details

Building Class35
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,024
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
55%
Improvement Value:$73,900
45%
Total Assessment$163,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,286+5.2%
2024$4,075+3.5%
2023$3,939+1.4%
2022$3,884+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 13278, Page 173

Property Sale

Sale
$162,500
DeedBook 11948, Page 510

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 11140, Page 665

Property Sale

Sale
$87,700
DeedBook 10606, Page 1412

Property Built

Built

Year Built: 1987