Skip to content

1200 Baylis Ct.Brick, NJ 08724

Built 1974

Owner
---
Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Oct 30, 2025

Property Information

Block1429.02
Lot2
QualifierC1200
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page74.4

Building Details

Building Class35
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,200
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,000
51%
Improvement Value:$85,000
49%
Total Assessment$175,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,576+5.2%
2024$4,351+3.5%
2023$4,205+1.4%
2022$4,148+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$345,000
Sq Ft1,200DeedBook 20187, Page 1376Recorded11/6/2025

Property Sale

Sale
$156,500

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 17093, Page 658Recorded4/24/2018

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 5394, Page 961

Property Built

Built

Year Built: 1974