Skip to content

1332 Sabrina CourtBrick, NJ 08724

Built 1974

Last Sale Price
$181,000
Last Sale Date
May 13, 2021

Property Information

Block1429.02
Lot2
QualifierC1332
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page74.2

Building Details

Building Class35
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,280
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
49%
Improvement Value:$94,300
51%
Total Assessment$184,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,819+5.2%
2024$4,582+3.5%
2023$4,429+1.4%
2022$4,368+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$181,000
Sq Ft1,280DeedBook 18512, Page 61Recorded6/2/2021

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 5587, Page 95

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5072, Page 157

Property Built

Built

Year Built: 1974