Skip to content

1460 Viola CourtBrick, NJ 08724

Built 1974

Last Sale Price
$293,000
Last Sale Date
Sep 22, 2024

Property Information

Block1429.02
Lot2
QualifierC1460
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page74.2

Building Details

Building Class35
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,024
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
60%
Improvement Value:$61,200
40%
Total Assessment$151,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,954+5.2%
2024$3,759+3.5%
2023$3,633+1.4%
2022$3,583+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$293,000
Sq Ft1,024DeedBook 19827, Page 939Recorded10/23/2024

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 12060, Page 287

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 10933, Page 678

Property Built

Built

Year Built: 1974