Skip to content

89 Primrose LaneBrick, NJ 08724

Built 1974

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Nov 13, 2015

Property Information

Block1429
Lot1
QualifierC0089
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page74.6

Building Details

Building Class35
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,120
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
62%
Improvement Value:$49,700
38%
Total Assessment$129,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,392+5.2%
2024$3,224+3.5%
2023$3,117+1.4%
2022$3,074+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,120DeedBook 16253, Page 1441Recorded12/1/2015

Property Sale

Sale
$209,000
DeedBook 13618, Page 124

Property Built

Built

Year Built: 1974