Skip to content

509 Woodpark Dr.Brick, NJ 08723

Built 1949

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jul 31, 2017

Property Information

Block150
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page16.1

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage997
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,600
62%
Improvement Value:$66,100
38%
Total Assessment$172,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,461+5.2%
2024$4,240+3.5%
2023$4,096+1.3%
2022$4,045+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft997DeedBook 16829, Page 1952Recorded8/8/2017

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 11814, Page 1152

Property Built

Built

Year Built: 1949