Skip to content

41 Wintergreen Ave.Brick, NJ 08723

Built 1945

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Aug 23, 2019

Property Information

Block157
Lot142
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page16.2

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,136
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,200
55%
Improvement Value:$81,800
45%
Total Assessment$181,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,675+5.2%
2024$4,444+3.5%
2023$4,293+1.3%
2022$4,239+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000
Sq Ft1,136DeedBook 17593, Page 1501Recorded9/4/2019

Property Built

Built

Year Built: 1945