Skip to content

198 Drum Point Rd.Brick, NJ 08723

Built 1950

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
May 20, 2011

Property Information

Block556
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.1

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningVZ
Sq Footage1,200
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,000
63%
Improvement Value:$71,600
37%
Total Assessment$193,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,001+5.2%
2024$4,753+3.5%
2023$4,592+1.3%
2022$4,534+1.6%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 14896, Page 1581

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 14662, Page 536

Property Sale

Sale
$241,000
DeedBook 12745, Page 1577

Property Sale

Sale
$158,500
DeedBook 11876, Page 1256

Property Sale

Sale
$89,900
DeedBook 10255, Page 1434

Property Sale

Sale
$83,500
DeedBook 5410, Page 615

Property Built

Built

Year Built: 1950