Skip to content

7 Wintergreen Ave.Brick, NJ 08723

Built 1982

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Oct 29, 2001

Property Information

Block157
Lot160
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page16.2

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,326
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
46%
Improvement Value:$116,900
54%
Total Assessment$214,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,551+5.2%
2024$5,276+3.5%
2023$5,097+1.3%
2022$5,033+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 10593, Page 1311

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 10029, Page 1679

Property Sale

Sale
$98,050
DeedBook 5127, Page 502

Property Built

Built

Year Built: 1982