Skip to content

38 Arbutus Ave.Brick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$149,500
Last Sale Date
Mar 6, 2020

Property Information

Block162
Lot253
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page16.2

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,024
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,500
53%
Improvement Value:$95,400
47%
Total Assessment$200,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,189+5.2%
2024$4,932+3.5%
2023$4,765+1.3%
2022$4,705+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$149,500
Sq Ft1,024DeedBook 17820, Page 149Recorded3/12/2020

Property Sale

SaleMulti
$57,000
DeedBook 5058, Page 38

Property Sale

SaleMulti
$132,000
DeedBook 4776, Page 928

Property Built

Built

Year Built: 1970