Skip to content

373 Mantoloking RdBrick, NJ 08723

Commercial

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Oct 18, 2023

Property Information

Block169
Lot50
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page14.1

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
ZoningVZ
Sq Footage2,100
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,800
68%
Improvement Value:$122,700
32%
Total Assessment$383,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,906+5.2%
2024$9,415+3.5%
2023$9,097+1.3%
2022$8,982+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 19535, Page 1150Recorded11/13/2023

Property Sale

SaleMulti
$201,000
DeedBook 5488, Page 791