Skip to content

278 Mantoloking Rd.Brick, NJ 08723

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Mar 11, 2025

Property Information

Block92
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page14.2

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
ZoningVZ
Sq Footage2,421
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$226,800
62%
Improvement Value:$140,200
38%
Total Assessment$367,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,480+5.2%
2024$9,010+3.5%
2023$8,705+1.3%
2022$8,595+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$900,000
DeedBook 19962, Page 1684Recorded3/25/2025

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 15468, Page 1471