Skip to content

409 Mantoloking Rd.Brick, NJ 08723

Built 1950

Last Sale Price
$109,900
Last Sale Date
Aug 16, 2000

Property Information

Block171
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page14.1

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,456
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,900
47%
Improvement Value:$118,200
53%
Total Assessment$223,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,763+5.2%
2024$5,477+3.5%
2023$5,292+1.3%
2022$5,225+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$109,900
DeedBook 10173, Page 576

Property Built

Built

Year Built: 1950