Skip to content

483 Mohawk Dr.Brick, NJ 08723

Built 1945

Last Sale Price
$243,000
Last Sale Date
May 10, 2021

Property Information

Block177
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page17.1

Building Details

Building Class16
DescriptionA-1SF 1176
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,176
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,200
60%
Improvement Value:$90,100
40%
Total Assessment$224,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,794+5.2%
2024$5,507+3.5%
2023$5,320+1.3%
2022$5,253+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$243,000
Sq Ft1,176DeedBook 18524, Page 1825Recorded6/10/2021

Property Built

Built

Year Built: 1945