Skip to content

499 Mohawk Dr.Brick, NJ 08723

Built 1940

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Oct 28, 2021

Property Information

Block177
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page17.1

Building Details

Building Class15
DescriptionA-1SF 0808
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage808
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,800
70%
Improvement Value:$60,700
30%
Total Assessment$199,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,153+5.2%
2024$4,898+3.5%
2023$4,732+1.3%
2022$4,672+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft808DeedBook 18799, Page 1499Recorded11/30/2021

Property Sale

SaleMulti
$66,000
DeedBook 4903, Page 584

Property Built

Built

Year Built: 1940