Skip to content

492 Mohawk Dr.Brick, NJ 08723

Built 1947

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Feb 17, 2009

Property Information

Block178
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page17.1

Building Details

Building Class15
DescriptionA-1SF 0945
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage945
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,600
68%
Improvement Value:$62,900
32%
Total Assessment$199,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,153+5.2%
2024$4,898+3.5%
2023$4,732+1.3%
2022$4,672+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 14220, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1947