Skip to content

491 W. Briarcliff DrBrick, NJ 08723

Built 1945

Last Sale Price
$337,500
Last Sale Date
Apr 23, 2021

Property Information

Block178
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page17.1

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,824
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,100
55%
Improvement Value:$117,500
45%
Total Assessment$258,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,680+5.2%
2024$6,349+3.5%
2023$6,134+1.3%
2022$6,056+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$337,500
Sq Ft1,824DeedBook 18459, Page 1699Recorded5/5/2021

Property Built

Built

Year Built: 1945