Skip to content

490 Havens Cove Rd.Brick, NJ 08723

Built 2001

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Aug 5, 2015

Property Information

Block194
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description1SF1G-P 2638
Dwellings1
ZoningRR1
Sq Footage2,448
Acreage1.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,600
35%
Improvement Value:$309,400
65%
Total Assessment$479,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,373+5.2%
2024$11,759+3.5%
2023$11,362+1.3%
2022$11,218+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft2,448DeedBook 16162, Page 919Recorded8/14/2015

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 10313, Page 866

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 10081, Page 1289