Skip to content

478 Drum Point Rd.Brick, NJ 08723

Built 1965

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 12, 2025

Property Information

Block194
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description1SF4G-P 1940
Dwellings2
ZoningR75
Sq Footage3,189
Acreage2.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$152,600
43%
Improvement Value:$203,000
57%
Total Assessment$355,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,185+5.2%
2024$8,730+3.5%
2023$8,435+1.3%
2022$8,328+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 5550, Page 55

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5284, Page 14

Property Built

Built

Year Built: 1965