Skip to content

490 Ellison Dr.Mantoloking, NJ 08738

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 13, 2000

Property Information

Block22
Lot101
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.02

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,549
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$541,800
81%
Improvement Value:$123,100
19%
Total Assessment$664,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,174+5.2%
2024$16,323+3.5%
2023$15,771+1.3%
2022$15,572+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970