Skip to content

5 Paul Jones Dr.Brick, NJ 08723

Built 2023

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 29, 2017

Property Information

Block260
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.1

Building Details

Building Class19
Description3SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$350,000
37%
Improvement Value:$596,200
63%
Total Assessment$946,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,440+5.2%
2024$23,229+179.8%
2023$8,302+1.3%
2022$8,197+1.6%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

SaleMulti
$365,000

From:

To:

DeedBook 16544, Page 248Recorded10/19/2016

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$700,000
DeedBook 12885, Page 1682