Skip to content

13 Paul Jones Dr.Brick, NJ 08723

Built 1940
Vacant Land
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$665,000
Last Sale Date
Dec 3, 2024

Property Information

Block260
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.1

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$411,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$411,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,629+5.2%
2024$10,102+6.2%
2023$9,511+1.3%
2022$9,387+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$665,000
DeedBook 19890, Page 226Recorded12/31/2024

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$427,000
DeedBook 18263, Page 1577Recorded1/15/2021

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1940