Skip to content

25 Ward Dr.Brick, NJ 08723

Built 2006

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Dec 20, 2000

Property Information

Block264
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.1

Building Details

Building Class17
Description2SFG
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,724
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$246,000
43%
Improvement Value:$326,300
57%
Total Assessment$572,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,533+5.3%
2024$13,800+3.6%
2023$13,325+1.3%
2022$13,153+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 10265, Page 831

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 10062, Page 327