Skip to content

1 Ward Dr.Brick, NJ 08723

Built 1940

Last Sale Date
May 15, 2024

Property Information

Block264
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.1

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage680
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$226,200
86%
Improvement Value:$36,900
14%
Total Assessment$263,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,796+5.2%
2024$6,459+3.5%
2023$6,241+1.3%
2022$6,162+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1940