Skip to content

135 Vanard Dr.Brick, NJ 08723

Built 1985

Last Sale Date
May 15, 2024

Property Information

Block270
Lot48
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,836
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,000
58%
Improvement Value:$150,100
42%
Total Assessment$356,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,198+5.2%
2024$8,742+3.5%
2023$8,447+1.3%
2022$8,340+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1985