Skip to content

40 Farragut Dr.Brick, NJ 08723

Built 1993

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 14, 2012

Property Information

Block261
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,844
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,600
64%
Improvement Value:$172,700
36%
Total Assessment$478,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,354+5.2%
2024$11,742+3.5%
2023$11,345+1.3%
2022$11,202+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$399,000
DeedBook 11068, Page 1558

Property Sale

Sale
$213,999
DeedBook 5567, Page 825

Property Sale

Sale
$189,900
DeedBook 5138, Page 5

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 5065, Page 746

Property Built

Built

Year Built: 1993