Skip to content

43 Waterway Ct.Brick, NJ 08723

Built 2004

Last Sale Price
$113,000
Last Sale Date
Mar 4, 1997

Property Information

Block270
Lot93
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.1

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,011
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,600
37%
Improvement Value:$398,600
63%
Total Assessment$633,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,356+5.2%
2024$15,545+3.5%
2023$15,020+1.3%
2022$14,830+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

SaleMulti
$113,000
DeedBook 5450, Page 584