Skip to content

98 Adair Dr.Brick, NJ 08723

Built 2003

Last Sale Price
$845,000
Last Sale Date
Apr 16, 2019

Property Information

Block275
Lot80
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.1

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,852
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$277,500
43%
Improvement Value:$360,900
57%
Total Assessment$638,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,490+5.2%
2024$15,673+3.5%
2023$15,143+1.3%
2022$14,951+3.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$845,000

From:

To:

Sq Ft2,852DeedBook 17452, Page 1197Recorded4/26/2019

Property Built

Built

Year Built: 2003