Skip to content

13 Adair Dr.Brick, NJ 08723

Built 1943

Last Sale Price
$309,000
Last Sale Date
Mar 10, 2021

Property Information

Block279
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,200
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
61%
Improvement Value:$79,800
39%
Total Assessment$202,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,238+5.2%
2024$4,979+3.5%
2023$4,810+1.3%
2022$4,750+1.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$309,000
Sq Ft1,200DeedBook 18461, Page 546Recorded5/5/2021

Property Sale

SaleMulti
$230,000
DeedBook 12547, Page 611

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 11091, Page 1538

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 10074, Page 677

Property Sale

SaleMulti
$92,000
DeedBook 5383, Page 814

Property Built

Built

Year Built: 1943