Skip to content

15 Adair Dr.Brick, NJ 08723

Built 1950
Other Exempt

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Jun 24, 2020

Property Information

Block279
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.2

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage768
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
68%
Improvement Value:$57,900
32%
Total Assessment$180,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$4,168+2.4%
2020$4,070+2.8%
2019$3,960+0.5%
2018$3,940+7.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft768DeedBook 17958, Page 4Recorded7/9/2020

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 14759, Page 1549

Property Built

Built

Year Built: 1950