Skip to content

13 Vanard Dr.Brick, NJ 08723

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Sep 18, 2025

Property Information

Block280
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.2

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage756
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,300
73%
Improvement Value:$46,100
27%
Total Assessment$169,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,376+5.2%
2024$4,159+3.5%
2023$4,018+1.3%
2022$3,967+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000
Sq Ft756DeedBook 20159, Page 30Recorded10/9/2025

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft756DeedBook 20008, Page 1295Recorded5/12/2025

Property Sale

Sale
$115,000
Sq Ft756DeedBook 19449, Page 1792Recorded8/3/2023

Property Sale

SaleMulti
$68,000
DeedBook 4910, Page 961

Property Built

Built

Year Built: 1950