Skip to content

23 Vanard Dr.Brick, NJ 08723

Built 1940

Owner
---
Last Sale Price
$187,500
Last Sale Date
Oct 7, 2025

Property Information

Block280
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.2

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage876
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,300
70%
Improvement Value:$53,400
30%
Total Assessment$176,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,564+5.2%
2024$4,338+3.5%
2023$4,191+1.3%
2022$4,138+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$187,500
Sq Ft876DeedBook 20165, Page 670Recorded10/16/2025

Property Built

Built

Year Built: 1940