Skip to content

22 Vanard Dr.Brick, NJ 08723

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Mar 12, 2021

Property Information

Block281
Lot48
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.2

Building Details

Building Class10
DescriptionSHED
Dwellings0
ZoningR5
Sq Footage704
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
99%
Improvement Value:$700
1%
Total Assessment$100,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,601-24.3%
2024$3,437+3.5%
2023$3,321+1.3%
2022$3,279+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$140,000
Sq Ft704DeedBook 18432, Page 11Recorded4/21/2021

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 10993, Page 1591

Property Sale

SaleMulti
$72,000
DeedBook 5554, Page 796