Skip to content

70 Vanard Dr.Brick, NJ 08723

Built 2020

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Mar 24, 2016

Property Information

Block282
Lot47
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.2

Building Details

Building Class18.5
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$314,200
35%
Improvement Value:$576,900
65%
Total Assessment$891,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,017+5.2%
2024$21,877+3.5%
2023$21,137+187.2%
2022$7,359+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

DeedBook 16361, Page 892Recorded4/8/2016