Skip to content

34 Vanard DrBrick, NJ 08723

Built 1955

Last Sale Price
$386,000
Last Sale Date
Aug 31, 2019

Property Information

Block282
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.2

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,812
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,000
64%
Improvement Value:$122,900
36%
Total Assessment$342,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,857+5.2%
2024$8,418+3.5%
2023$8,134+2.2%
2022$7,960+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$386,000
Sq Ft1,812DeedBook 17604, Page 458Recorded9/12/2019

Property Sale

Sale
$342,500

From:

To:

Sq Ft1,812DeedBook 16748, Page 1319Recorded5/25/2017

Property Built

Built

Year Built: 1955