Skip to content

9 Coast Dr.Brick, NJ 08723

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 10, 2020

Property Information

Block285
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.2

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,006
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
61%
Improvement Value:$80,400
39%
Total Assessment$205,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,305+5.2%
2024$5,043+3.5%
2023$4,872+1.3%
2022$4,810+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$234,000

From:

To:

Sq Ft1,006DeedBook 17266, Page 930Recorded10/12/2018

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,006DeedBook 16092, Page 166Recorded5/28/2015

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5075, Page 559

Property Built

Built

Year Built: 1980